Facebook
Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Tüp Mide Nedir?

Tüp mide ameliyatı, sağlık problemlerinden dolayı midenin %80’lik bir bölümünün operasyonla alınması anlamına gelmektedir. Mide tüpü kavramı çoğu zaman olduğundan farklı bir durumu ifade ediyor gibi düşünülmektedir. Mideye bir tüp yerleştirildiği ve kişinin bu nesneyle birlikte yaşadığı algısı ortaya çıkabilir. Aslında mideden parça çıkarılması sonrasında kalan kısım tüp şekline benzediği için bu isim verilmiştir.

Tüp mide operasyonları, kilo vermek isteyen ancak başarılı olamayan bireyler tarafından tercih edilmektedir. Ancak kilo oranlarının belirlenen kitle indekslerine uyum sağlaması gerekir. Vücut kitle indeksi (VKİ) oranı 35 veya daha fazla olmalıdır.

Ameliyatın yapılabilmesi için sadece vücut kitle indeksini karşılıyor olmak yetmez. 18 yaşından büyük olmak, aranan bir diğer şart olarak karşımıza çıkıyor. Obezite hastaları ve bu hastalığa bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları yaşayan insanların bu ameliyatı seçmesi uygun olacaktır.

Yeterli koşulları sağlayamayan hastalar için de yardımcı olabilecek kuruluşlar bulunmaktadır. Beslenme ve diyet konularında uzman kişilerle görüşmek, bu konuda adım atmak için iyi bir başlangıç olabilir. Beslenme uzmanları yaşayış biçiminize ve yemek tercihlerinize göre size en uygun programları oluşturacaktır. Aşırı kilo sorunlarının esas sebebini bulmak ve bu sorunları ortadan kaldırmak, kaliteli bir yaşam için katkı sağlayacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatlarında esas amaç, midenin %80’lik bölümünü geri dönülemez bir şekilde çıkarmaktır. Bu sayede hastaların besin ihtiyaçlarının azalması sonrasında sağlıklı birer birey olmaları hedeflenmektedir. Tüp mide operasyonun aşamalarını aşağıda okuyabilirsiniz:

 • Ameliyat öncesi vücut kitle indeksi ölçülür.
 • Hastanın yaşadığı diğer rahatsızlıklar ve zorluklar tespit edilir.
 • Ameliyata karar verilmesinin ardından hastaya genel anestezi uygulanır.
 • Ameliyat sırasında midenin uzun bir tüp haline gelmesi sağlanır.
 • Kesim işlemine geçilmeden önce midenin aşırı küçülmesini önlemek için yemek borusunun çapı kadar bir kalibrasyon tüpü mideye yerleştirilir.
 • Tüp şeklini alan midenin büyük bir bölümü kesilerek çıkarılır.
 • Son olarak kalibrasyon tüpü çıkarılır ve işlem tamamlanır.
 • Doktorlar tarafından, kişinin nasıl beslenmesi gerektiği hakkında detaylar paylaşılır.

Tüp mide ameliyatlarında yeterli faydayı görebilmek için hastaların operasyonlar sonrasında verilen beslenme listelerine dikkat etmeleri gerekir. İlk dönemlerde katı gıda yemek zorluk oluşturacak olsa da zamanla daha rahat yemek yenebilmektedir. Esas amaç, obezite ve ona bağlı rahatsızlıklardan kurtulmak olduğu için tedavi süreçlerine uyum göstermek çok önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Tüp mide operasyonlarının obeziteyle savaşta önemli bir payı bulunuyor. Sağlık sorunlarının ortadan kalkması ve yaşam kalitesinin artması için mide küçültme ameliyatı tavsiye edilmektedir. Bu ameliyatın çeşitli avantajlarını sizler için araştırdık. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Açlığın ve iştahın azalması
 • Besinlerin doğal sistemde ilerlemesi sayesinde vitamin kayıplarının önüne geçilmesi
 • Yan etki ve komplikasyonların neredeyse hiç yaşanmaması
 • Kısa sürelerde vücut kitle indeksinin büyük oranda azalması
 • Vücut içerisinde kelepçe gibi kalıcı bir yabancı cisim bırakılmaması

Tüp mide ameliyatlarının avantajlarının oldukça fazla olması tercih edilmesinde etkili oluyor. Özellikle mideye kelepçe takılması ameliyatındaki gibi yabancı nesnelerin vücutta bırakılmaması sayesinde doğal bir iyileşme süreci için fayda sağlar.

Tüp Mide Ameliyatı Dezavantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatlarında tıpkı birçok ameliyat türünde olduğu gibi çeşitli dezavantajlar da bulunmaktadır. Bu detayları bilerek ameliyat olmak, komplikasyon süreçlerinin daha olumlu geçmesini sağlayacaktır. Tüp Mide ameliyatının olası dezavantajları şunlardır:

 • Ameliyat sırasında midenin büyük bir kısmı çıkarıldığı için midenin tekrar doğal haline dönmesi mümkün değildir.
 • Doğal haline dönemeyen mide, büyüme gösterebilir. Belirli süreler sonunda dikkat edilmezse genişlemektedir.
 • Yaygın olarak uygulanmasına son yıllarda başlandığı için ameliyatların uzun süreli etkileri hakkında yeterli veriye ulaşılması zorlaşabilir.

Mide küçültme operasyonlarından sonra uzun yıllara yayılmış biçimde hasta verilerini incelemek oldukça güçtür. Ancak şu ana kadar gerçekleştirilen ameliyatlarda yakın dönem ve uzun dönemde meydana gelen çeşitli riskler bulunduğu bilinmelidir. Özellikle besinlerin faydalarının tam olarak vücut tarafından emiliminin sağlanamaması sorunlarıyla karşılaşılabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Dezavantajları Nelerdir?
Tüp Mide Ameliyatı Dezavantajları Nelerdir?

Tüp Mide Ameliyatı Maliyeti Nedir?

Tüp mide ameliyatı maliyetleri, işlem yaptırılacak olan adreslere göre değişiklik gösterebilir. Tercih edilecek olan uzman hekimlerin de fiyatlarda belirleyici etkiye sahip olduğu bilinmelidir. Elbette kaliteli merkezlerde ve deneyimli doktorlar tarafından ameliyat edilmek, en uygun seçim olacaktır.

Önceki ameliyatların referans olarak gösterilebildiği ve güvenilirlik sunan sağlık merkezleri, fiyatlar konusunda da sizlere yardımcı olabilir. Bazı ameliyatlarda konaklama ve ilaç tercihleri de fiyatları değiştiriyor. Ameliyat esnasında kullanılacak kalibrasyon tüpü ve işlemler sonrası uygulanacak testlerin kalitesi, maliyetleri arttırabilir. Bütçeye uygun adreslerin bu noktada incelenmesi önem taşıyor. Hastanın yaşı, kilosu ve ameliyat yöntemi tercihleri de önemlidir.

Mide küçültme işlemleri için belirli bir bütçe ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Söz konusu sağlık olduğu için fiyat beklentilerinizi belirlemeden önce en doğru merkezi ve doktoru belirlemeniz daha uygun olacaktır. Doğru tercihi yaptıktan sonra ödeyeceğiniz ücretleri gönül rahatlığıyla verebilirsiniz.

Mide küçültme ameliyatları son yıllarda daha sık uygulanmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Çağımızın giderek artan hastalıkları arasında yerini alan obezite ile mücadelede en etkili yöntemler arasında yerini almıştır. Obeziteyle mücadelede ameliyata gerek kalmaksızın baş edebilmenin de önemli olduğu bilinmelidir. Sağlıklı beslenme programları ve egzersiz uygulamalarına katılım sağlamak, uzun vadede çeşitli sorunların önüne geçecektir.

Volkan Kınaş

1982 Yılında Almanya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Sivas’ta tamamladı. Cumhuriyet Üniversite’si Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzmanlığını Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde aldı. 2007-2013 Ankara Onkoloji Hastanesi 2013-2019 Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu