Facebook
Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Mide Balonu

Dünya genelinde yaygın hale gelen sağlıksız beslenme mide balonu gibi yöntemlerin daha da fazla tercih edilmesine neden oluyor. Buna eşlik eden hareketsiz yaşam tarzı ise kilo problemlerinin daha da artmasını sağlıyor. Bunun sonucunda ise obezite gibi ciddi kilo problemleri ortaya çıkıyor.

Obezite aynı zamanda başka sağlık problemlerinin de ortaya çıkmasını tetikliyor. Bu konuda mücadele eden insanların sayısı ise giderek daha da artıyor. Bu yüzden obezite tedavisinde kullanılan yöntemlerin de artış göstermesi dikkat çekiyor. Teknolojinin her geçen gün büyük bir gelişim yaşaması tıp alanında ameliyatsız yöntemlerin daha yaygın hale gelmesini sağlamıştır.

Ameliyatla yapılan mide küçültme ameliyatlarının yerini mide balonu gibi ameliyatsız gerçekleştirilen işlemler almıştır. Mide balonu bu konuda çok sık tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Mide balonu hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Mide Balonu Ne İşe Yarar?

Obezite hastası olan kişilerde egzersiz ve diyet programları ile sonuç alınamazsa ya da hastanın derhal kilo vermesini gerektirecek bir sağlık problemi bulunuyorsa cerrahi dışı veya cerrahi yöntemlerden yararlanılabilir.

Mide balonu ise bu tür durumlarda en fazla tercih edilen ameliyatsız uygulamalardan biri olarak ön plana çıkıyor. Mide balonu sayesinde çok kısa bir zaman diliminde kilo verilmesi mümkün olabiliyor. Ayrıca cerrahi bir işlem olmamasından dolayı da hastaların rahat bir tedavi süreci geçirmelerini sağlıyor.

Mide balonu hem uzmanlar hem de hastalar tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Obezite tedavisinin yöntemleri arasında yer alan mide balonu, son yılların en yaygın işlemlerinden biri haline gelmiştir. Son derece sağlıklı bir uygulama olmasından dolayı obezite hastalarının zorlanmadan kilo verebilmelerine olanak tanıyor.

Mide Balonu Ne İşe Yarar

Yutulabilir Mide Balonu

Yeni nesil işlemlerden biri olarak kabul edilen yutulabilir mide balonu, hiçbir cerrahi işleme gerek duyulmayan yöntemlerdendir. Anestezi ve endoskopi gerektirmeyen bir işlem olarak kabul edilir. Yutulabilir mide balonu adından da anlaşıldığı gibi hastanın balonu su ile yutmasını esas alır.

Yutulabilir su balonu sayesinde midenizde yer kaplayan bir balon bulunur. Bu balonun amacı ise kendinizi tok hissetmenizi sağlamaktır. Böylece gün içerisinde daha az besin tüketimi sağlayarak kilo vermeniz kolay bir hale gelir. Yutulabilir mide balonu tokluk hissinin uzun süre devam etmesin etki eder.

Bu balon sayesinde besinler midenizden çok yavaş bir şekilde geçer. Ayrıca balonun midede yer kaplamasından dolayı daha az besinlerle daha fazla tokluk yaşamanız mümkün hale gelir. Ameliyatsız obezite tedavisinin en dikkat çeken yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Ve oldukça işe yarayan bir işlemdir.

Yutulabilir mide balonu tedavisinden faydalanabilmek için 18-65 yaş şartı vardır. 27-35 beden kitle indeksine sahip olan kişilerin bu tedaviden olumlu sonuç alma olasılıkları daha yüksektir. Kapsüle sıkıştırılmış bir şekilde verilen hap doktor kontrolünde ve bol su ile içilmelidir. Kapsülün ucunda ise bağlantı aparatı vardır.

Bu aparat sayesinde mideye inen balon şişirilir. Şişirilen balonun içiyse sıvı ile doldurulur. Yeteri miktarda sıvı dolumu sağlandıktan sonra balonun midedeki yeri kontrol edilir. Kontroller bittikten sonra balon ucunda yer alan aparat ağız yoluyla çıkarılır. Yaklaşık olarak 20 dakika süren yutulabilir mide balonu tedavisi anesteziye gerek kalmadan yerine getirilir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Bu hususta bilmeniz gereken en temel şey mide balonunun her obez olan ya da her kilolu olan kişilere uygulanmayacağıdır. Peki, mide balonu kimlere uygulanır? Mide balonu işlemi için ilk dikkat edilen şey hastanın beden indeksidir.

Beden kitle indeksi 30’un altında veya 40’ın üzerinde olan kişilere farklı tedavi yöntemleri düşünülmelidir. Obezite tedavisinde risk taşıyan hastalar, Tip 2 diyabet hastaları mide balonu için uygundurlar. Ayrıca bazı istisna durumlarda kalp-damar hastası olan kişilerin de mide balonu uygulamasından faydalanabildikleri görülmektedir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir

Mide Balonu Nasıl Takılır?

​​​​​​Mide balonu takma işlemi yapılmadan evvel hastanın genel durumu hakkında önemli değerlendirmeler yapılır. Bunun yanı sıra midenin durumuna ise ayrıca bakılır. Böylece herhangi bir mide probleminin olup olmadığı konusunda kesin bir kanıya varılır. Eğer hastada ülser, reflü gibi mide problemleri bulunuyor ise öncelikle bunun tedavisi üzerinde durulur.

Bu problemler ortadan kaldırılınca mide balonu işlemine geçilebilir. Mide balonu takma esnasında genel anestezi yapılmaz. Sedasyon etkisinde kalan hastaya mide balonu takılır. Mide balonu takılırken acı ya da ağrı görülmez. Mide balonu takarken iki farklı yöntem uygulanabilir.

Bu yöntemler ise şunlardır:

  • Endoskopik mide balonu
  • Yutulabilir mide balonu

Bu hususta özellikle de yutulabilir mide balonu yaygın bir şekilde tercih edilen yöntemlerdendir.

Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide balonu sonrasında bir süre sıkıntı yaşamanız normaldir. Çünkü mide içerisinde yabancı bir cisim vardır. Ve mideniz bu cismi atabilmek için kasılma hareketlerinde bulunacaktır. Bu da sizi oldukça fazla rahatsız edebilir. Ayrıca belirli komplikasyonları engellemek adına size uygun bir beslenme programı yapılması gerekir.

Bu programa uyarak mide balonu sonrası dönemi daha rahat geçirebilirsiniz. Ayrıca midenizi rahatlatmak adına bitki çayları tüketebilirsiniz. Ayrıca 2 gün boyunca sıvı ağırlıklı beslenmeniz gerekir. Yoğurt yenilmesi tavsiye edilir.

Mide Balonunun Yan Etkisi Var Mıdır?

Mide balonu her ne kadar cerrahi bir işlem olmasa da birtakım yan etkileri barındıran bir tedavidir. Mide balonunun yan etkileri arasında kusma ve bulantı şikayetleri vardır. Bu yan etkiler ise bir hafta içerisinde ortadan kalkmaktadır.

Bir haftadan sonra kusma devam ediyor ise doktora başvurulması gerekir. Nadir görülen bir durum olsa da bazı hastalarda mide balonu uyuşmazlığı meydana gelebilir. Bu durumda ise mide balonu mideden çıkarılır. Mide balonu, riski ve yan etkisi oldukça düşük işlemlerden biri sayılır.

Mide Balonunun Yan Etkisi Var Mıdır

Mide Balonu Yararları

​​​​​​Mide balonu yararları şu şekilde sıralanabilir:

  • Cerrahiye ve anesteziye gerek duyulmaz.
  • Mide balonu, mide içerisine kendiliğinden yerleşir.
  • Fonksiyonel bakımdan görevini tamamlayınca dışkı yolu üzerinden vücuttan atılır.
  • Hastanede yatmak gibi bir durum ortaya çıkarmaz.
  • Komplikasyon oranları son derece düşük olur.

Bu nedenle mide balonu çok yararlı bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Mide Balonu Zararları

Mide balonunun bilinen bir zararı yoktur. 80’li dönemlerden beri uygulanan bir yöntem olarak bilinir. Son yıllarda daha yaygın bir seçim olarak karşımıza çıkmaktadır. İşlem sonrasında meydana gelebilecek komplikasyon durumları ise yok denecek kadar azdır. Balonun patlama ihtimali ise çok düşüktür.

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu fiyatları, yapılan işlem türüne göre ve işlemin yapıldığı merkeze göre değişebilir. Ayrıca işlemi yapan hekim de fiyat değişimine etki edebilir. Bu nedenle mide balonu fiyatı hakkında net bilgi almak için işlemin yapılacağı merkezle ön görüşme yapmanız gerekir.

Ameliyatsız Mide Küçültme

Ameliyatsız mide küçültme aynı zamanda mide balonu adıyla da anılır. Adından da anlaşılacağı üzere ameliyatsız bir işlem olan bu mide küçültme işlemi çok basit ve kolay bir işlemdir. Hastaların kesinlikle zorlanmayacağı ve genellikle olumlu sonuç elde edebilecekleri kesin bir yöntem olarak uygulanır.

Volkan Kınaş

1982 Yılında Almanya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Sivas’ta tamamladı. Cumhuriyet Üniversite’si Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzmanlığını Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde aldı. 2007-2013 Ankara Onkoloji Hastanesi 2013-2019 Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu